Bayankuş'un Uçar Adımları 1 : Konya

    

Yehehhheytt ^^ 
*sevinç ünlemi içeren anlamsız bir kelime ile benim için çok anlamlı,çizgiyle karışık hisler içeren yazılarıma başlarken....

   Sonun da içimde ki bayankuş betondan parmaklıklı kafesinden çıkma düşüncelerini,baharın gelmesiyle gerçekleştirmiş oldu. :) 
   Hiç bir kuruluşa bağlı kalmaksızın ; Bayankuş'un Uçar Adımları adlı projemi başlatmış bulunmaktayım . ^^ 
   Bu proje kapsamında inş. her ay bir hafta sonumu ayırıp hiç gitmediğim, gidip de aslında göremediğim bir ile gitmeyi-gezmeyi-görmeyi planlıyorum.

   Belki bu yolculuklar sıkışıp kaldığım kafesimden,düşüncelerimden,görüşlerimden,adlarımdan, adımlarımdan biraz uzaklaştırır,ufuklaştırır beni...


Dediğim gibi "gerçekleştirmiş oldum". Mart'da ilk durak ; 


Çizgili Bayankuş Çift Başlı Kartal'ın Yuvasında : KONYA Cuma günü ilk defa hızlı tren ile düştüm yollara. 2 saat de Ankara'dan Konya'ya ulaşmış olmak yıllarca İstanbul'a gidip gelirken boynu tutamaç olmuş biri olduğum için harika hissettirdi. ^^ 

Konya rehberim : Sevgili kız kardeşim,arkadaşım canım canım Kübra

Cumartesi  bir Japon turist edası ile bir güne bir çok yer sıkıştırmak kolay olmayacağından erkenden düştük yollara.

Hepsini tek tek tanıtmak ,anlatmak için uğraşıp sonra da başarısız olmak istemem çünkü anlatılmaz yaşanır (gezilir) klişesinin tam yeri ve zamanı.


1.GÜN


İyi bir strateji izleyerek Konya merkezde ki hepsi bir birinden özel

-Alaeddin Cami
-Selçuklu Sultanları'nın Türbeleri
-İnce Minareli Medrese
-Karatay Medresesi
-Şerafettin Cami
-Şems TebriziTürbesi
-Aziziye Camii
-Selimiye Camii
-Mevlana Müzesi ve Cami

ni büyük bir dikkat ve ağzımız açık olarak gezdik. 


Bir kere özellikle şuna dikkat çekmek isterim. DİKKAT ! 

Biz mimarlar belki bunun farkındayız fakat,halkın çoğunun günümüzde 30.kalite çakma yapıları Selçuklu,Osmanlı mimarisi olarak yutuyor .Bu sunuma hep bir üzülmüş ve "hadiyin ordan " demiştim. Konya'da bu tepkimin çok eksik bile kaldığını fark ettim. Taş ile oluşturulmuş,hepsi birbirinden ince  düşünülmüş ve emek dökülmüş yapılara, hayranlık duymamak imkansız. 
8 yy önce kendine has tarzını oluşturmuş bir medeniyetin nesli olarak günümüzde üretilen niteliksiz mimariden bir kez daha utandım.

resim: ince minareli medrese


resim : Alaeddin Cami Avlusu Tamamlanmamış Türbe
           
                  


Karnımız acıktı tabi bu kadar gezmelerin arasında yemeyi de ihmal etmedik .Herkes etli ekmeği önerse de biz soluğu Tarihi Tiritçi de aldık ve herkese önereceğim harika bir tirit yedik ^_^

En garip an : Kimono ile Mevlana Müzesi'nde gezen Japon genci gördüğüm andı o.O 
En komikli sanat eserlerimiz: Tek kaşlı insanlar,çift başlı karma hayvan karakterleriyle,dönem yaşamını anlatan minyatürlerle süslü,çiniler.


ve ve ve günün sonunda yorgunluğumuz rağmen kardeşimi ısrarla her zaman görmek istediğim sema gösterisine sürükledim. Gerçekten bambaşka bir atmosfer. Hz. Mevlana'nın çizdiği yolun ve Allah aşkının en güzel anlatıldığı hallerden biri sema. Semâ nedir bilir misin ? 
Varlıktan habersiz olmak ve mutlak fanilik içinde beka zevkini tatmaktır...2.GÜNPazar günü yine erkenden kalkıp Sille ilçesine doğru yola çıktık. 
Kahvaltı için bir çok kişiyi erkenden yollara dökmüş eski bir konakta kahvaltımızı yaptıktan sonra çay boyunca yürümeye başladık.

Doğal dokusunu koruyan bu küçük ilçenin aslında büyük bir tarihi barındırdığını buraya vardığınızda hemen anlıyorsunuz.
Aya Eleni Kilisesi buranın en ilgi çekici yapılarından biri , fakat içeri girdiğimizde , adeta filli boya reklamı havası uyandıran kötü bir restorasyon ile karşılaşmak beni fazlasıyla sarstı.
    

Tarihin ilk kayalara oyulmuş manastırıyla, eski bir Rum köyü olmasından ötürü günümüze ulaşmış bir kaç kilisesi ve bu kültür beşiğini tamamlayan camisleri ile anadolunun küçük bir minyatürü gibi Sille.
        


Bu yoğun ama bir o zevk aldığım Konya maceram akşam yine kendimi hızlı tren istasyonunda bulmamla son bulmuş oldu. Ne kadar çok şeyi sığdırmaya çalışsam da 2 gün tabi ki ülkemizde büyük hisseye sahip Konya'nın görülmedik yerlerini bırakmaya yetmedi. Belki bir gün yine yolum buraya düşerse uçamadığım yerlerine de konmak isterim efenim. Bayankuş'tan Çift başlı Kartal'a sevgilerle... :)


....


Sırada ki uçuş :  BURSA7 yorum:

 1. Sayin cizgili bayankuuuuus! İyi gezmeleeeer :)
  Cizimlerin cok tatliiii :) Yukledigin anlamlar cok iyiiii! Turkce efekt yazilarina da bayiliyoruuuum :D Aaaaay su an bayiliyoruuuum :D :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keyaki chan teşekkür ederim ^^ Blog da bayılmayalım bayankuşun ayıltma teknikleri pek iyi olmuyor :D

   Sil
  2. Ayildik sevgili bayankuuuus ^_^

   Sil
 2. Bursa açmış kollarını Bayankuş'unu bekliyor :* :)) ^__^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yihoohahoo * heyecan efekti

   gece uyanık olması gereken bayankuş Zzz Z z...

   Sil
 3. Çizimlerine eriyip bitiyorum! (^_^)
  İyi gezmeler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ponti hanımcım henüz klima açamadığımız için kusura bakmayın der ve her zaman bekleriz.
   Teşekkürler ^^

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.